ARKUS

1992:

Lenka Novotná - zpěv

Martin Tománek - kytara

Ondřej Štědrý - kytara

Tomáš Růžička - baskytara, voc.

René Vršecký - bicí, voc.

 

2000:

Lenka Novotná - zpěv

Pavel Slíva - kytary, voc.

René Vršecký - bicí, voc.

 

1992... Tkeva: Martin Tománek, Lenka Novotná, Tomáš Růžička, René Vršecký, Ondřej ŠtědrýARKUS byl založen roku 1989 ve složení: Martin Tománek - kytara, Roman Duda - basa, zpěv a René Vršecký - bicí.Po odchodu Romana Dudy přišli do kapely kytarista Ondra Štědrý a basák Tomáš Růžička.Ve zpěvu Romana nahradila Lenka Novotná. ARKUS hrál především vlastní skladby ve stylu tehdejších speed metalových kapel.Za své vzory pokládá RUNNING WILD, EXCITER či HELLOWEEN. Asi po roce zkoušení kapela nahrála dema "PRODEJNÁ" a "ARKUS LIVE". S tímto materiálem a několika převzatými věcmi kapela koncertovala. Na postu kytaristy se objevil tehdy teprve 17ti letý Pavel Slíva, jjako náhrada za Tománka, který "pověsil nástroj na hřebík".

Později se Slíva odstěhoval do rodné Ostravy a v Arkusu nastaly další personální změny. Hrát přestali i Štědrý a Růžička.Na jejich místa nastoupili kytaristé Petr Vejmelka, Honza Pischnot a zkušený basák Petr Machálek. Zvuk kapely se trochu pozměnil basovým základem shodným s MMTÖRHEAD, ale styl zůstal zachován.V tomto složení kapela fungovala do roku 1995, kdy se rozpadla. Lenka začala zpívat v rockové skupině SIXIS, ve které setrvala asi rok. 

Po čtyřech letech pauzy Arkus nahrál CD "Poutník v čase". Nejedná 2000... Zleva René Vršecký, Lenka Novotná, Pavel Slíva... se ale o comeback v pravém slova smyslu, ale jen o studiovou záležitost spíše pro zábavu a potěšení - svoje a několika nejvěrnějších... CD nahrál ARKUS v sestavě Lenka Novotná, Pavel Slíva, René Vršecký + hosté. Především  Pavlova současná velice úspěšná kapela "SALAMANDRA" má na nahrávce lví podíl.V současné době se o hraní ani studiu neuvažuje, protože Pavel nahrává se "SALAMANDROU" třetí CD, ale později - kdo ví....  

(zdroj: materiály skupiny)

---------------------------------------

Lenka Novotná je zpěvačka, která dříve působila několik let v dívčí skupině skupině PÁRA

Sice jsou stránky určené pro kapely, kde ženské hrají na hudební nástroj, jistě mi však tuto příjemnou výjimku dovolíte... Lenka totiž na tyto stránky prostě patří.

Jedna z prvních kapel Lenky... Protože neměla žádný název, Zleva: Martina Ponocná (baskytara), Lenka Novotná (zpěv), Alena Králová (el. kytara), Soňa Jirková (el. kytara)... Dole: Soňa Bursíková (bicí)nemá ani vlastní stránku. :o( Tato kapela však byla předznamenáním pozdějších velkých činů... :o)

Po odchodu bubenice Soni Bursíkové přivedla basačka Martina Ponocná (na fotografii první zleva) do kapely bubenici z Brna Moniku Pellovou. Ty po čase kapelu opustily... Odjely totiž do Brna založit s brňačkami zpěvačkou Darjou Hrubou, kytaristkou Pavlou "Múzou" Musilovou a ústeckou kytaristkou Yvonou Peškovou později známou LORETU. Duchovní matkou tohoto "rockového miminka" byla Monika Pellová, která bubnovala též v brněnské kapele NYX, v jejíchž řadách se nacházela Darja Hrubá včetně zbytku pozdější LORETY.

Zbývá snad jen pro pořádek dodat, že bubenice Soňa hrála krátce na to ve skupině PÁRA a Alena Králová se mezitím pilně učila repertoár skupiny PANIKA, kdy jsme spolu jezdily s pražskou Andělou Mayerovou (též Ó-JA) na zkoušku za slovenskými hudebními kolegyněmi basačkou Norou Pavlíkovou a bubenicí Lucií Cvengrošovou (později též MRS. GIGOLO  a chvíli ve zkušebně i ESTER)... Svět je prostě malá záležitost. Lenka se později obevila též v klučičí kapele SIXIS, ve které mimo jiné chvíli bubnoval i Franta Vadlejch (též ESTER, FOUR ROSES)

Tak, to máte ze všeho v hlavě guláš, co? :o)

Jana