DLHÉ DIELY

 

Šina 

- zpěv, baskytara

 

Daniel Salontay 

- zpěv, kytary

 

2001 - "September"

2001 - "Šinadisk"

2002 - "Tu"

2003: "Šina: In Virgo"

 

Skupina DLHÉ DIELY vznikla na jaře 2001 v Bratislavě. Název vychází ze čtvrtě, ve které žijí oba její členové. Skupina dle svých slov hraje vlastní tvorbu - písně bez žánrového omezení. Ve stylu lze nalézt stopy alternativy, minimalismu, jazzu, blues, folku, trip hop, drum´n bass, etno... Texty jsou v rodné slovenštině. Hlavními tvůrčími osobnostmi v kapele je zpívající baskytaristka Šina a kytarista Daniel Salontay.

Kapela se účastnila řady prestižních festivalů na Slovensku i v Čechách (Pohoda, Boskovice, Eurotrialog Mikulov, Colours of Ostrava, Králíky), vystupují též v různých slovenských a polských klubech. Kapela se mimo jiné prezentovala ve francouzském tisku (Liberation, Europe et liberte magazine), na území Německa se pak představila na DeutschlandRadio Berlin a Hessischer Rundfunk Radio1 Frankfurt.

Polovina skupiny, Šina, patří mezi zajímavé osobnosti slovenské hudební scény. Skládá hudbu i texty, zpívá a  hraje na bezpražcovou baskytaru. Hraje též na klavír. Zároveň je zakladatelkou a páteří hudebního vydavatelství Slnko Records, kde pracuje jako manažerka a navrhuje obaly CD. V roce 2001 se Šina objevila na albu s názvem "Master a Margaréta" Martina Burlase, dále pak na dvou albech vlastní kapely DLHÉ DIELY s názvy "September" a "Šinadisk". V roce 2002 vzniklo album "Tu" a v roce 2003 pak další album s názvem "Šina: In Virgo".

Její hudební kolega Daniel Salontay (kytary, zpěv) je též autorem hudby a textů skupiny. Kromě klasických kytar rád používá staré, atypické a preparované kytary včetně netradičních technik (barytonová kytara, el. sitar, arabská bezpražcová loutna atd.). V roce 1997 absolvoval  studium jazzu  v Clevelande, USA. Spolupracoval s řadou slovenských osobností, momentálně je též členem skupiny NEUROPA. Daniel je zároveň manažerem skupiny.

Sestavu na koncertech doplňuje Xi Di Nim - automatické loopy a zvuky, programované Slavom Solovicom (NEUROPA), Jaroslavem Ridzoňom (FROGSKI POP) a Danielem Salontayem.

Více informací o skupině DLHÉ DIELY  naleznete na internetových stránkách vydavatelství Slnko Records.