LORETTA

 

Darja Hrubá 

- zpěv (občas el. kytara)

 

Pavla "Můza" Musilová

- el. kytara

 

Yvona Pešková

- el. kytara

 

Martina Ponocná

- baskytara

 

Monika Pellová

- bicí

Zleva: Yvona Pešková, Darja Hrubá, Monika Pellová, Martina Ponocná, Pavla MusilováDívčí kapela LORETTA vznikla v září 1989 sloučením pražské dívčí kapely bez názvu a brněnské NYX. Tyto heavymetalové dámy se účastnily  mnoha velkých rockových akcí a festivalů... Dá se říct, že zde patřily k "průkopnicím" dívčího metalu a v době, kdy hrály, měly částečnou konkurenci pouze v tvrději postavené ESTER a občas v již v té době skomírající plzeňské metalové partě LOCHNESS... LORETTA hrála stylově melodický metal, a ze všech právě jmenovaných kapel asi působila paradoxně nejměkčeji a nejmelodičtěji, i když se i tak jednalo o úctyhodný "nářez". V českých podmínkách ženského tvrdého rocku, v tomto období, dá se říci, dobyla "největší slávy", neboť jako jediná  vydala oficielní nosič a natočila videoklip, který byl vysílán ve veřejnoprávní televizi. Styl byl postaven na vokálech a téměř po celou dobu na dvou kytarách. Měla tvrdé, avšak melodické písně, často se zpěvnými refrény... A především pak s výrazný vokál zpěvačky Darjy Hrubé. Její nachraptěle zabarvený a téměř  nezaměnitelný hlas se pohyboval jistě a silně v úctyhodném rozsahu, zvládala však stejně dobře i výraz v jednotllivých písničkách a při svém mládí měla v hrdle to, k čemu se dopracují zpěvačky za pár desítek let. :o) Darja nevřískala, neřvala, neškrtila se ve výškách ani ze sebe "nervala vnitřnosti" jako tak činily rockové zpěvačky té doby...Ona tak jednoduše zpívala, a to zatraceně dobře. A zpěvaček tohoto typu jsme tu moc neměli...

Za svého působení vydala Loretta v roce 1991 jedinou dlouhohrající desku (desku do slova a do písmene, pokud mně paměť neklame, CD ještě tehdy nebyly rozšířena a kazetu myslím firma Multisonic tehdy nevydala). LP nosič nesl název téměř stejnojmenný, "Loreta". Koho zajímá proč právě toto jméno, prozradíme, že název kapely označuje padlou dívku pařížského podsvětí z poloviny 17. století... A protože právě tak si holky nepřipadaly, přidaly do svého názvu jedno T. Původní jméno pak nesl název jednoho z jejich hitů zakončující zmiňovaný nosič. Připomeneme další písně: Stíny v ulicích, Komedie "Láska", Zlost, Stíny v ulicích II., Hrobník, Svědomí v nás, Bohužel... Za zmínu též stojí, že předposlední píseň na desce s názvem Prokletí hříchů si Darja zazpívala jako duet s "českým Ježíšem" Kamilem Střihavkou.

V kapele působila prakticky po celou dobu trvání, tedy od léta 1990 do jara 1992, kytaristka Ivona Pešková (nápadně podobná popovému pěvci Michalu Penkovi, ačkoliv s ním, pokud se ví, žádný příbuzenský vztah neměla :o). Po jejím odchodu kapela hrála "ve čtyřech"... Rocková podia opustila Loretta po vzájemné dohodě koncem roku 1992.

---------------------

Baskytaristka Martina Ponocná (mimochodem, kytarista Honza Ponocný je její bratr), se později objevila v kapele KSICHTIES, kde časem vyměnila své delší vlnité vlasy za  superkrátký účes...A jistě si ji řada z Vás z této doby již pamatuje... :o)

Darja Hrubá mimo jiné spolupracovala s kapelou Rumpál, pokud se nepletu, zavítala též do světa dabingu.

-jh- 

(použito částečně informací z encyklopedie českých a slovenských hardrockových a heavymetalových skupin "Ohlasy písní těžkých", autorů Petr Korál/Jaroslav Špulák, vydáno nakladatelstvím Hakon euro, s.r.o, ve spolupráci s časopisem Rock & Pop, 1993)

---------------------

Na fotografii zleva: Yvona Pešková, Darja Hrubá, Monika Pellová, Martina Ponocná, Pavla Musilová