PÁRA

 Lenka Novotná - zpěv

Jarka Vinklerová- el. kytara

Dáša Šťastná - kytara

Jana Vinklerová - baskytara

Soňa Bursíková - bicí

1990... Shora dolů: Jana Vinklerová, vlevo: Jarka Vinklerová, vpravo: Lenka Novotná, dál směrem dolů: Dáša Šťastná, Soňa Bursíková

 

 

 

 

 

 

Zleva: Jana Vinklerová, Lenka Novotná, Soňa Bursíková, Jarka Vinklerová, Dáša Šťastná

Začalo to asi v roce 1984 v jižních Čechách machrováním. Budoucí členky Jana a Martina chodily na zábavy a Zakládající sestava...Zleva: Alena Tichá ("Ďaba"), martina Sidorová ("Drak"), Jarka Vinklerová ("Krtek")vykládaly, že zakládají kapelu. No a pak už to musely dodržet. Takže někdy v tomhle roce byl začátek. Styl – melodický rock?? První koncert se konal koncem roku 1985.  

Jana Vinklerová ("Člověk")... Zpočátku ještě bubenice.Původní sestava kapely byla: Jana Vinklerová (bicí, na počátku kýble, krabice atd. :o), Martina Sidorová (zpěv), Jarka Vinklerová (el. kytara), Alena Tichá (baskytara).

V roce 1987 se do kapely na chvíli vloudili chlapi. Byli to Josef Snížek (baskytara) a Milan Doležal (kytara). Holky, které by hrály, prostě NEBYLY.Kapela se zúčastnila 3. ročníku festivalu amatérskýchLive...Jarka Vinklerová...1987, Jižní Čechy - Radotín rockových kapel – ROCKFEST  ´88 a udělala přehrávky. Pro ty co to nezažili – jednalo se komunistickou vymyšlenost, bez které jste nemohli uspořádat žádný koncert, zábavu … Ještě v tom roce se kapela nuceně rozpadla – bubenici ze zdravotních důvodů zakázali doktoři hrát. V tom samém roce se postupně přesunuly do Prahy Jana, Martina a Jarka aJana Vinklerová, již s baskytarou... ještě v tom samém roce znova začaly zakládat PÁRU. Martina se ale vdala, otěhotněla a porodila, jak to bohužel bývá u muzikantek někdy zvykem :o) a Jana vyměnila bubny za baskytaru. Ale pořád byl velký problém sehnat další členky, protože holek na něco hrajících bylo fakt hrozně málo i v Praze.

Lenka Novotná... Škoda že z fotky není slyšet její osobitý rockový alt...První zkušebnu tvořil obývací pokoj ve stařičkém bytě v pražské Grafické ulici, kde vybavení bytu tvořily převážně hudební nástroje a místo konferenčního stolku se sedělo u položeného  kopáku. Zpočátku se zkušebnou občas pomáhali i kluci z kapely ORIENT. 

Live...Koncem roku 1989 začala kapela opět fungovat – byla komplet, v sestavě Lenka Novotná (zpěv), Jarka Vinklerová (el. kytara), Dáša Šťastná (el. kytara), Jana Vinklerová (baskytara) a Soňa Bursíková (bicí).

Výpis z článku v časopisu Gramorevue (č. 14/1990):

"Kapela hraje heavymetal nejtvrdšího ražení, který má Zleva: Jana Vinklerová, Lenka Novotná, Dáša Štastná, Soňa Bursíková, Jarka Vinklerová ovšem místy zajímavé a neotřepané harmonie rodící se v hlavě především kytaristky Jarky a začínající kytaristky Dáši Šťastné. Kapele dominuje výrazný hluboký a syrový vokál osobité zpěvačky Lenky Novotné (dříve též kapela MYSTERION). Na basovou kytaru skvěle hraje Jana Vinklerová, sestavu doplňuje ostřílená bubenice Soňa Bursíková. K jejich oblíbencům patřili Slayer, Pink Floyd, Yngwie Malmsteen, Van Halen, Queensryche, Melallica, King Diamond, Kreator či Anthrax.

První koncert se konal ve Valech u Přelouče koncem května roku 1990...."

.... a pak další a další a další a postupem času se Pára přeměnila v BESTIE .....

----------------

Jarka, nyní již Doksanská, působí jako baskytaristka v kapele ZABA; v minulosti se objevila též v kapele ESTER, později řadu let hudebně spolupracovala se svým manželem, bubeníkem Lukášem Doksanským (nyní např. KASHMIR 9:41, Petr RAJCHERT, JAZZ EFFTERÄTT). Dáša se později objevovala řadu let v kapele DRAKAR, PANIKA, MENHIR. Jana později ještě hrála na bicí v kapele BESTIE a nyní úspěšně podniká, hudební činnost ukončila ze zdravotních důvodů. Jarka i Dáša se také objevily zpočátku v první, tehdy ještě neznámé sestavě kapely KSICHTIES. Martina z původní sestavy PÁRY, dnes Váchalová, je vynikající harfistka. Lenka zmizela v propadlišti dějin… Ovšem paradoxně právě ve chvíli psaní tohoto pamětního článku (říjen 2003) se prostřednictvím náhody (na internetu narazila inzerát…:o) ozvala… A Soňa, ta nejspíš dodnes stále něco zakládá. :o)

-kb-