ROCKSPIRE

 

Jana Henychová - zpěv, kytara

Jiřina Pavlištová - kytara

Eva Vondrová  - baskytara

Jindra Vášová - bicí

 

Zleva: Jiřina Pavlištová, Jindra Vášová, Jana Henychová, nahoře: Eva VondrováTrochu povídání...

Tahle kapela byla něco jako přechod mezi kapelami ESTER a FOUR ROSES, něco mi říká, že vznik se datuje někdy kolem roku 1995. Kapelu jsem tehdy dávala dohromady dost krátce, pomáhal mi přitom hudební redaktor a fanda hrajících ženskejch Honza Šída. Ten mi dal kontakt na kytaristku Jiřinu Pavlištovou a bubenici Jindru Vášovou. Zbývalo sehnat basačku... Na tu jsem dostala tip od známých... Zakládala v té době kapelu s bubenicí, tušímže jménem Jana. Nakonec to dopadlo tak, že v Rockspire hrála bez ní. :o)

Kapela vcelku rychle nadrtila repertoár. Díky jednomu hudebnímu fanouškovi ještě tehdejší ESTER jménem Hejátko jsme měly kde zkoušet - do svých zkostnatělých místností nás vpustila sama policejní škola, kultovní to areál, kde se později natáčel jeden z dílů českého filmu Polda. Policajti byli na nás moc hodní, akorát jsme musely dodržovat řadu místních pravidel... Mezi ně patřilo například viditelné nošení vizaček s nápisem "Návštěva", kterou se mi podařilo při jedné zkoušce ztratit a málem jsme v tom areálu zůstaly pěkně dlouho. :o) Také jsme musely vcházet a odcházet určitými dveřmi ve vrátnici, protože k tomu byly určené. :o) Zkoušení tam bylo ale moc příjemné,obzvláště když se v suterénu nacházela restaurace s úžasně nízkými cenami alkoholických nápojů, takže se tam dal i příjemně tmelit kolektiv. 

Po nadrcení písniček kapela začala hrát... Hrála různě, po klubech, fesťáčkách...Vlastní repertoár občas doplnila převzatkami od Stone Temple Pilost (Vasoline, Interstate love song)... Co se týče personálních změn, tak byly dvě výraznější sestavy. Ta první, výše jmenovaná, byla asi nejdelší... V této sestavě také kapela natočila demo, které na konci okrášlovala  hudební legrácka "Břéťa". :o) Pozoruhodné je, že vokály k této písni se natáčely v našem obýváku a protože jsem chtěla, aby byly opravdu mocné, zavolala jsem preventivně více kamarádům. Ti nakonec přišli všichni :o) a výsledkem bylo něco, co se nedá komentovat, to se prostě musí slyšet. :o)

Kapela zažila ve složení jednu zajímavou epizodu - na inzerát se ozvala velmi talentovaná zpěvačka Zuzana Šimková, která si říkala Šošana. Byla to skvělá osůbka s dobrým hlasem, osobnost. Bohužel okolnosti chtěly že se v kapele příliš neohřála - měla bohužel práci, která se neztotožňovala s možností hrát.

V kapele to začínalo nenápadně bublat... Zleva: Jana Henychová, Lucie Vostrá, Eva VondrováJá a Eva jsme cítily hodně velkou potřebu s muzikou hnout někam jinam než se  ubírala...Ke konci se proto kapela zúžila - hrály jsme ve třech, a další změnou byl příchod bubenice Lucie Vostré, která hrála předtím v dívčí kapele THE RINGS (stylově obdoba současných APPLES), kde Eva hrála záskok na basu. Výsledkem byla dokonalá parta lidí, se zhruba stejnými názory na muziku. V prakticky téže době se také kapela přejmenovala zpět na ESTER... Důvodem přejmenování byl asi nejvíc fakt, že mi dost lidí říkalo, proč ROCKSPIRE, jesliže stylově to zavánělo přirozeným vývojem ve stylu mé předchozí kapely. Nová ESTER byla tedy na světě...

Osud však chtěl, že tato nejperspektivnější sestava ROCKSPIRE, či spíše opět ESTER, šla strmým pádem k matičce Zemi. Důvodem bylo lano ke komerčně založené partě CRAZY LADY, které jsme postupně dostaly já a Eva, která to lano chytla a hraje tam myslím dodnes.

ROCKSPIRE byla jakýmsi nenásilným přechodem mezi ESTER a FOUR ROSES - jak stylově, tak tvorbou. ROCKSPIRE hrála některé písničky od ESTER a naopak FOUR ROSES hraje některé ze skladeb ROCKSPIRE. Po odchodu Evy Vondrové jsme s Lucií dlouho sháněly basačku. Hledaly jsme ji tak dlouho, až jsme najednou zjistily, že "vlastně neexistujeme".... :o) Obě bubenice, Jindra i Lucka, pak později hrály postupně i ve FOUR ROSES...

Jana