TOY

 

Petra Gyöngyösi

- zpěv

 

Michaela Formanová

- baskytara

 

Honza Drahorád

- el. kytara

  

Hugo Lindaur

- bicí

--------------------------

DEMO:

2005 TOYZONE

 

2003 TOY

 

 

Hudební tvorba pražské polodívčí skupiny TOY odráží podobu hard-rocku 80. let, transformovanou a doplněnou současnými progresivními prvky. Od založení v roce 2002 TOY natočili a vlastním nákladem vydali dva demosnímky - TOY a TOYZONE. S prvním se jim podařilo dobýt první příčku v jednom z kol soutěže mladých talentů Radia Beat. V době vydání maxisinglu TOYZONE se TOY a jejich písně také krátce objevily v populárním seriálu ČT Dobrá čtvrť. Na sklonku roku 2005 odešla původní zpěvačka a kytaristka Lenka Vaňousová (nyní Toxic Jam) a na pěvecký post nastoupila Petra GYÖNGYÖSI.

A jak začala celá TOYstory? V roce 1998 se v dívčí pop-rockové kapele Anděly Majerové s názvem Ó-Ja potkaly kytaristky Lenka Vaňousová a Michaela Vondrušová a baskytaristka Michaela Formanová. Lenka a Míša V. kapelu zhruba po dvou letech opustily a začaly pracovat na novém projektu. Na krátkou dobu se přidala i basistka Michaela F., která z Ó-Ja odešla nedlouho po nich. Dívčí sestava s názvem "69" ovšem vydržela asi jen půl roku. Do skupiny, která svůj název upravila na "609", byl po dlouhém hledání koncem roku 2001 přijat 17-letý baskytarista Martin Kožiak. Na postu bubeníka se po několika obměnách usadil Hugo Lindaur ze skupiny Alive. Odehráli pár příležitostných koncertů, zejména společně se zábavovou legendou Benefit.

TOY v r. 2006Zásadní zlom přišel v červenci 2002, kdy M. Vondrušovou vystřídal kytarista Honza Drahorád - také z Alive jako Hugo - a vznikla tak kapela, kterou společně nazvali TOY. Následovalo několik koncertů a práce na prvním demo CD. V červnu 2003 nahradila tehdejšího M. Kožiaka baskytaristka Michaela Formanová. Nápad se zrodil v Rock Café na Babyfestu - 1. ročníku festivalu (polo)dívčích kapel, jehož se Toy pravidelně zúčastňují. V září 2003 TOY pokřtili svůj debutový demosnímek s názvem TOY. Titulní píseň Candyman bylo tehdy možné čas od času slyšet na Radiu Beat či Radiu 1. Skupina pravidelně koncertovala v Čechách a několik příjemných koncertů odehráli také v Německu.

křest CD Toyzone se zpěvačkou LenkouLenka se v roce 2004 postavila za mikrofon v nové hardcore revivalové skupině Hvězdná pěchota. V létě 2005 přijala také zajímavou nabídku zpívat v HC kapele Fourth Face. V září 2005 TOY vydali pětipísňový maxisingl s názvem TOYZONE. Křest proběhl v zaplněném žižkovském Kainu. Kmotry - třemi sudičkami - byli Petr a Jana Henychovi a Helena Kubelková. Tehdy ještě málokdo tušil, že to byl poslední koncert v této sestavě. Během podzimu 2005 Lenka oznamuje vážné problémy s hlasivkami. Koncerty v rámci propagace CD TOYZONE musely být bohužel zrušeny. Lenka ještě krátce pokračuje s Fourth Face. Zbytek kapely se jak se říká zavřeli do zkušebny, vypilovávali staro-nový materiál, skládali nové písně a v tomto mezidobí stihli také založit vedlejší komerčně laděný projekt Ice Cold se zpěvačkou Katkou Cardovou.

TOY v r. 2003 Více naleznete na internetových stránkách skupiny.